| Hírek : Segítségnyújtás a vörösiszap-katasztrófa károsultjai részére |
Segítségnyújtás a vörösiszap-katasztrófa károsultjai részére
A Kelet-Magyarországi Mentőcsapat együttműködve az ADRA Alapítvánnyal október 7-én hajnalban indult Kolontárra és Devecserre. A helyiekkel egyeztetve élelmiszert, ruhaneműt, nagy mennyiségű Peridot ásványvizet, víztisztító Aqua boxokat és humanitárius katasztrófa esetén szükséges segélyárut: kötszereket, edényeket, szerszámokat szállítanak le a speciális mentőcsapat tagjai. Az egyesület vezetőjét, Vincellér Tibort külön kérte a Katasztrófavédelem, hogy segítsen még 3 eltűnt személy - feltehetően eltűnt személyek - felkutatásában.
Adakozásra felhívás!
Az ADRA Alapítvány kapcsolatban a Katasztrófa Védelemmel, kéri mindazok segítségét, akik felajánlással kívánnak élni, hogy KIZÁRÓLAG SZERVEZETT KERETEK KÖZÖTT, előre leegyeztetve vonuljon bárki a helyszínre, ugyanis itt veszélyes, kémiai anyagról van szó, amely sérülést és későbbi megbetegedéseket okozhat. Ezért nem ajánlott az egyéni kezdeményezéseken keresztül segítséget nyújtani, mint pl. az árvíz kapcsán.
AZ ADRA ALAPÍTVÁNY KÉRI MINDAZOK SEGÍTSÉGÉT, AKIK TÁMOGATNI KÍVÁNJÁK A „VÖRÖSISZAP-KATASZTRÓFA" károsultjait, hogy adományaikkal és imáikban emlékezzenek meg az ártatlan áldozatokról, és a túlélők nehéz helyzetéről !
Várjuk adományaikat az ADRA Katasztrófa Alapjára:
OTP BANK RT: 11707024-20476487
„VÖRÖSISZAP-KATASZTRÓFA" jeligére
Minden felajánlásnak (konzerv élelmiszer, TISZTA, JÓ ÁLLAPOTÚ RUHANEMŰ, tisztítószerek) örülünk és megköszönjük a bajba jutottak nevében is. Várjuk a konkrét jelzéseket az adrahungary@adra.hu Az email cím védve van a spam botoktól, a megtekintéséhez a JavaScript bekapcsolása szükséges email címen!
ADRA iroda
„Zacher Gábor toxikológus szerint ez a szerencsétlenség is tanulságul szolgálhat, hogy mennyire nem vagyunk felkészülve egy kémiai katasztrófára. Mint mondta, nem emlékszik arra, hogy akár csak az elmúlt tíz évben lett volna olyan katasztrófa-gyakorlat, ahol kémiai balesetet szimuláltak volna.
A vörösiszap 13,5 pH-értékű anyag, amely több fémet is tartalmazhat: alumíniumot, szilicíumot, nátriumot, magnéziumot, vas-oxidot, kalciumot, vanádium-oxidot. Ezeknek a fémeknek erős a maró hatásuk, ami nagyon kellemetlen, ha a bőrrel érintkezik. A toxikológus szerint akkor van nagyobb gond, ha 10 százalék fölötti a maró hatás, ilyenkor nem csak helyi tünetekkel kell számolni, ez már képes megváltoztatni a szervezet pH-értékét, ami akár a vörösvértestek széteséséhez vezethet, de veseelégtelenséget is okozhat. A fémtermelés hatással lehet az immunrendszerre is, fogékonnyá téve a szervezetet a különféle betegségekre - s ez a hatás nem azonnal jelentkezik, hanem napokkal később.
A toxikológus szerint az anyag belélegezése nem jelent nagy kockázatot, mivel kevésbé párolog. A bőrrel való közvetlen érintkezést kell elkerülni, de amennyiben már megtörtént a baj, tiszta vízzel mihamarabb le kell mosni az iszapot."
(www.hvg.hu)
| |