|
Bibliai alapfogalmak
BIBLIAI ALAPFOGALMAK
A Biblia megértéséhez néhány alapfogalmat tisztáznunk kell.
- Ki az ember? A Biblia az embert soha nem elszigetelt individuumként, hanem mindig közösségi lénynek látja. Nem analitikusan vizsgálja, hanem mindig kapcsolataiból érti meg. Mindig tudatosítja, hogy két egyforma ember nincs, különbözőek a képességei az embereknek, és mások a megbízatási körei is, de minden embernek része van a közösségben.
- Az ember csak Isten, a másik és a világ hármas kapcsolatából határozható meg. Isten bízik (hisz) bennem, és én is bízhatok őbenne. Ő kinyilatkoztatja akaratát, és én is iránta való bizalommal (hittel) megérthetem. Isten szeret engem. Ezt a szeretetet tovább kell adnom a másiknak, mert a másik szeretetén keresztül szeret engem Isten. A teremtett világot művelnem és őriznem kell, és ezzel Isten szeretetének hatáskörébe vonni, miközben a teremtett világ az én életemet szolgálja.
- Mi a törvény? A teremtett világ tervrajza, amivel ezt a hármas kapcsolatot határozza meg. A tervrajz előbb van, mint a ház, a törvény, mint az ember. A törvény célja, a teremtés céljának tudatosítása. Ezért a törvény betöltése a szeretet.
- Mi a bűn? Az Isten - ember - világ kapcsolatának megtörése, hídrobbantás. A harmonikus közösséget megtöri az önzés, és a közösségi ember individualizálódik. Elkezd a másik ember ellenére élni.
- Mi a bűnbánat? Annak a felismerése, hogy Isten – ember – világ ellenére nem lehet élni. Meg kell találni Istenben azt az archimedesi pontot, ami a lerombolt hidakat újraépíti.
- Mi a bűnbocsánat? Több, mint a bűn megtorlásáról lemondani. A bűn miatt elromlott kapcsolat visszaállítását jelenti. A megtört bizalom helyreállítását.
- Mi a kegyelem? Nem a bűnért járó büntetés elengedése, hanem az új kezdés lehetősége. Van módom arra, hogy a bűnöm ellenére most helyesen döntsek.
- Mi az igazság? Nem a helyes elvek összege, hanem Jézus Krisztus a mi igazságunk, akiben visszakapjuk az új döntés lehetőségét, és elromlott kapcsolataink Istennel, a másik emberrel és a világgal helyreállhatnak.
- Mi az ítélet? Nem Isten bosszúja, hanem Isten kegyelme. Ha a bűn következménynélküli lenne, akkor a kegyelem a bűn igazzá nyilvánítása lenne a bűnös igazzá tevése nélkül. Az ítélet a bűn rombolásának a megszüntetése, Isten igazságának helyreállítása, ami az ember alapvető érdeke. A bűnnek önmagában romboló hatalma van, az ítélet megfékezi a bűn rombolását.
- Mi az üdvösség? Helyreállított kapcsolat. Az az állapot, amikor a kegyelem az életünkben céljához ér. Ha a kegyelmet elfogadom, az üdvösség által meggyógyulnak kapcsolataim, ha a kegyelmet visszautasítom, a bűnöm elpusztít engem. Az üdvösség: a célba ért kegyelem.
A kereszténységnek nem az a célja, hogy a helyes elméleti igazságot megfogalmazza, hanem az, hogy az ember kapcsolatrendszerét helyreállítsa Istennel, emberrel és a teremtett világgal. Ahol ez megtörténik, ott valósul meg az üdvösség.
| |